Mamy awans do III ligi! Świdnica po ponad pół wieku wraca na szczebel makroregionalny!

Piłkarski sezon 2019/2020 z pewnością zapisze się złotymi zgłoskami w historii świdnickiego futbolu. To już pewne w 100% - Świdnica po ponad 50 latach wraca na szczebel makroregionalny rozgrywek seniorskich, składający się z co najmniej czterech województw. Wszystko za sprawą świetnej postawy biało-zielonej ekipy Dabro-Bau Polonii-Stali Świdnica w zakończonej kampanii rozgrywkowej...

 

 

 

Świdniccy piłkarze okazali się najlepsi w sezonie 2019/2020 w rozgrywkach dolnośląskiej IV ligi. Za swoimi plecami zostawiliśmy między innymi niedawnego trzecioligowca - Lechię Dzierżoniów, Bielawiankę Bielawa, Piasta Nowa Ruda, Moto-Jelcza Oława, czy niespodziewanego wicemistrza ligi - Sokoła Wielka Lipa. W przedwcześnie zakończonym sezonie ze względu na pandemię koronawirusa, zespół prowadzony przez trenera Rafała Markowskiego wygrał 12 z 16 rozegranych spotkań, legitymując się świetnym bilansem goli 33:9.

 

To niezwykle ważny moment dla świdnickiej piłki nożnej. Zmagań seniorów na szczeblu makroregionalnym składającym się z minimum czterech województw nie byliśmy świadkami od kilkudziesięciu lat. W tym czasie były występy w III lidze, ale teren rozgrywek ograniczał się do jednego, bądź maksymalnie dwóch województw (rozgrywki dolnośląsko-lubuskie). Nie było możliwości walki z takimi tuzami i z tak uznanymi markami piłkarskimi, do jakiej dojdzie w sezonie 2020/2021.

 

Zaczynając jednak od początku, w połowie lat sześćdziesiątych Polonia Świdnica występowała w śląskiej III lidze, ale spadła do ligi regionalnej. Kolejny dobry okres to lata dziewięćdziesiąte. Nasi piłkarze byli bliscy awansu do II ligi i wdrapania się na szczebel ogólnopolski. Niestety ta sztuka się nie udała. Po raz kolejny walczyliśmy w sezonach 2007/2008 i 2008/2009. Świdniczanie przegrali dwa baraże o awans do II ligi, najpierw z Czarnymi Żagań, a następnie Zagłębiem Sosnowiec. Jak się okazało na kolejny atak trzeba było poczekać około dekadę.

 

Teraz Dabro-Bau Polonia-Stal Świdnica pisze nową, piękną historię. Biało-zieloni oficjalnie awansowali do zreformowanej kilka lat temu III ligi, która jest już rozgrywkami makroregionalnymi, skupiającymi drużyny z następujących województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego. Piłkarskim kibicom nie trzeba zapewne przedstawiać niektórych grających tam drużyn: Ruchu Chorzów, Polonii Bytom, Rekordu Bielsko Biała, ROW-u Rybnik, czy choćby walczących również o awans w barażu Szombierek Bytom. Do tego dojdzie walka choćby z rezerwami ekstraklasowców - Górnikiem Zabrze i Zagłębiem Lubin.

 

Miejski Klub Sportowy Polonia-Stal Świdnica od samego początku kontynuuje piękne tradycje dwóch klubów sportowych - najstarszego w mieście Polonii Świdnica i Stali Świdnica. Po połączeniu do którego doszło w 2014 roku, biało-zieloni skrupulatnie szykowali się do zrealizowania celu, jakim był awans na wyższy szczebel rozgrywkowy niż dotychczas. Po sezonie 2015/2016 doszło do reformy rozgrywek i od tego czasu graliśmy w dolnośląskiej IV lidze. Szykowanie się do ataku na makroregionalną III ligę i mocna próba przetarcia nastąpiła już w poprzednich rozgrywkach. Świdniczanie zajęli trzecie miejsce na podium, ustępując tylko Śląskowi II Wrocław i Górnikowi Wałbrzych. Obie drużyny zdołaliśmy jednak pokonać w rundzie rewanżowej. W sezonie 2019/2020 nasza drużyna uznawana była już przez wielu za faworyta rozgrywek i w tej roli spisała się znakomicie! Warto było czekać, warto były skrupulatnie wykonywać krok po kroku i realizować wymarzony cel, jaki w końcu udało się osiągnąć!

 

To zasługa i sukces każdego piłkarza, każdego trenera, kierownika, członków sztabu szkoleniowego, zarządu, jaki i wszystkich kibiców, którzy wspierali ekipą biało-zielonych. Sukces byłby także niemożliwy gdyby nie pomoc sponsorów i partnerów naszego klubu: Urząd Miasta Świdnica. Przedsiębiorstwo Utylizacji Odpadów, Dabro-Bau, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Starostwo Powiatowe w Świdnicy, Urząd Gminy Świdnica, JAKO Polska, Wod-Kan-Bud, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, Cukiernia Kasia, Sad Burkatów, Szkoła Podstawowa nr 6, Centrum Przewozów Wałbrzyszanin. 

 

Obecny skład grupy trzeciej III ligi:

Polonia Bytom

Ruch Chorzów

MKS Kluczbork

Rekord Bielsko Biała

Gwarek Tarnowskie Góry

Pniówek Pawłowice Śląskie

Górnik II Zabrze

Lechia Zielona Góra

Ślęza Wrocław

Foto-Higiena Gać

Miedź II Legnica

ROW 1964 Rybnik

Stal Brzeg

Zagłębie II Lubin

Piast Żmigród

Warta Gorzów Wielkopolski

Polonia Nysa

Dabro-Bau Polonia-Stal Świdnica

Szombierki Bytom / LKS Goczałkowice Zdrój

 

Ramowy terminarz rundy jesiennej III ligi:

 1. kolejka – sobota, 8 sierpnia
 2. kolejka – środa, 12 sierpnia
 3. kolejka – sobota, 15 sierpnia
 4. kolejka – sobota, 22 sierpnia
 5. kolejka – środa, 26 sierpnia
 6. kolejka – sobota, 29 sierpnia
 7. kolejka – sobota, 5 września
 8. kolejka – sobota, 12 września
 9. kolejka – sobota, 19 września
 10. kolejka – sobota, 26 września
 11. kolejka – sobota, 3 października
 12. kolejka – sobota, 10 października
 13. kolejka – sobota, 17 października
 14. kolejka – sobota, 24 października
 15. kolejka – sobota, 31 października
 16. kolejka – sobota, 7 listopada
 17. kolejka – sobota, 14 listopada
 18. kolejka – sobota, 21 listopada
 19. kolejka – sobota, 28 listopada

 

Znakomite występy w lidze szły w parze z równie dobrą postawą w rozgrywkach Pucharu Polski. Dabro-Bau Polonia-Stal Świdnica jest już w wielkim finale Podokręgu Wałbrzych Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej. Wygraliśmy 6 pojedynków, a w decydującym boju zmierzymy się z niespodziewanym przedstawicielem klasy A - Śnieżnikiem Domaszków (4 lipca). Do tej pory ograliśmy Sudety Dziećmorowice, Czarnych Wałbrzych, Orła Lubawka, MKS Szczawno Zdrój, AKS Strzegom i Bielawiankę Bielawa. Wygrana ze Śnieżnikiem pozwoliłby nam awansować na szczebel wojewódzki Pucharu Polski. Tam spotkałyby się cztery najlepsze ekipy – mistrzowie swoich stref. Awans na szczebel ogólnopolski wywalczy tylko jedna drużyna. Przypomnijmy, że najbliżej tego celu byliśmy ostatnio w 2015 roku. W wielkim dolnośląskim finale ulegliśmy Ślęzie Wrocław 0:2. Piłkarze ze stolicy Dolnego Śląska trafili następnie na pierwszoligową Bytovię Bytów, ulegając jej 0:1. Nam marzy się z pewnością powtórzenie sukcesu sprzed 16 lat (2004 rok). Wtedy to do Świdnicy zawitała już na szczeblu ogólnopolskim Pucharu Polski pierwszoligowa Pogoń Szczecin, wygrywając nieznacznie 3:2.

Losowy zawodnik

Najbliższy mecz IV ligi

Najbliższy mecz juniorów (LDJ)

Najbliższy mecz juniorów mł. (LDJM)

Najbliższy mecz trampkarzy (LDT)

Najbliższy mecz młodzików (LDM - grupa A)

Najbliższy mecz młodzików (LDM - grupa B)

Tabela IV ligi

# Zespół Roz Zwy Rem Prz Pkt
1 Bielawianka 0 0 0 0 0
1 GKS 0 0 0 0 0
1 Lechia 0 0 0 0 0
1 LKS 0 0 0 0 0
1 MKS 0 0 0 0 0
1 Orzeł 0 0 0 0 0
1 Orzeł 0 0 0 0 0
1 Piast 0 0 0 0 0
1 Piast 0 0 0 0 0
1 Pogoń 0 0 0 0 0
1 Polonia 0 0 0 0 0
1 Polonia-Stal 0 0 0 0 0
1 Sokół 0 0 0 0 0
1 Sokół 0 0 0 0 0
1 Unia 0 0 0 0 0
1 Wiwa 0 0 0 0 0

sponsorzy

 

 

       
       
       

Patroni medialni